6 ciekawostek o paszportach świata

 

 

Mało kto zagłębia się w informacje dotyczące paszportów. Poczytałam trochę na ten temat i bardzo mnie on zainteresował. Na bazie zdobytych informacji wyselekcjonowałam dla was 6 ciekawostek o niektórych paszportach świata. Który jest najdroższy, a który najbezpieczniejszy?

 

Jak podejrzewam wielu z wam jest już zmęczonych koniecznością ubiegania się o visę. Dowiedzcie się dzięki któremu paszportowi można podróżować bez niej do 169 krajów, w tym do Turcji, Meksyku i na Jamajkę! Jaki jest koszt wyrobienia paszportu w Polsce, w jakim kraju jest on najtańszy a gdzie najdroższy? Wszystkiego dowiecie się z informacji umieszczonych poniżej.

 

 

 

 

 

Państwo duńskie pozwala na podróżowanie do 169 państw bez konieczności posiadania visy. Są więc oni najbardziej uprzywilejowanym narodem na świecie. Nigdzie indziej nie ma możliwości podróżowania do takiej ilości miejsc bez pozwolenia na przekroczenie granicy. 

 

 

 

 

Najdroższy paszport w Europie to ten wyrabiany w Belgii (210 euro!). Najtaniej można go wyrobić w Hiszpanii (25,5 euro). Natomiast cena w Polsce to 140 zł (~33 euro). Włochy plasują się na średniej pozycji z ceną bliską 83 euro. 

 

 

 

 

150.000 osób nabyło w internecie paszport mikronacji Sealand - znajdującej się na dawnej platformie przeciwlotniczej - nie uznawany przez żaden z krajów poza Francją i Wielką Brytanią.  

 

 

 

 

Watykan nie prowadzi kontroli imigracyjnej, lecz mimo to wydaje swoim mieszkańcom paszporty. Oczywistym jest, że papież posiada zawsze paszport NR 1 !

 

 

 

 

 

Królowa brytyjska nie musi posiadać paszportu. Jako, że wszystkie paszporty wydawane są w jej imieniu, dziwnym byłoby, aby sama wydawała sobie pozwolenie na opuszczanie kraju. 

 

 

 

 

Nowy paszport państwa Nicaragua posiada 89 systemów ochronnych, z czego między innymi "dwuwymiarowe kody kreskowe", hologramy czy znaki wodne. Został on uznany za jeden z najtrudniejszych do podrobienia dokumentów na świecie. 

 

Kasia